Přírubový spoj

Úvod / Trubní systémy dle spoje / Přírubový spoj

Přírubové tvarovky pro tlakové systémy z tvárné litiny jsou vyráběny v dimenzích DN 80 až DN 1000 s integrální přírubou.

Povrchová ochrana

Všechny tvarovky jsou z vnitřní i vnější strany opatřeny povrchovou ochranou epoxidovým práškem dle ČSN EN 14 901 a dle předpisu RAL-GZ 662 Sdružení pro těžkou protikorozní ochranu GSK.

Značení tvarovek z tvárné litiny

Tvarovky výrobců, kteří jsou členy evropské asociace pro trubní systémy z litiny FGR/EADIPS (Fachgemenischaft Gussrohrsysteme), jsou označeny značkou kvality FGR, vyjadřující dodržení všech směrnic a předpisů.

Tvarovky z tvárné litiny jsou značeny údaji o výrobci, jmenovité světlosti a typu hrdlového spoje. Na kolenech je navíc uvedena informace o velikosti středového úhlu. Na přírubových tvarovkách je rovněž vyražen nebo odlit údaj o jmenovitém tlaku PN 16, PN 25 a PN 40. Na přírubových tvarovkách pro tlak PN 10 údaj o jmenovitém tlaku uveden není.

Značení a symboly tvarovek

Zaslepovací příruba

X

Přírubové koleno 11 1⁄4°

FFK 11

Přírubové koleno 22 1⁄2°

FFK 22

Přírubové koleno 30°

FFK 30

Přírubové koleno 45°

FFK 45

Přírubová tvarovka s hladkým koncem

F

Přírubové koleno 45°

Q

Přírubový kříž

TT

Přírubová tvarovka s přírubovou odbočkou

T

Přírubová redukce

FFR

Přírubová redukce excentrická

FFRe

Přírubové koleno s patkou 90°

QN
Přírubový spoj

Přírubové spoje jsou pevné, ale přitom lehce rozmontovatelné spoje. Přípustné vnitřní tlaky nezávisejí pouze na tloušťce stěny, ale také rozměrech příruby a šroubů, stejně tak jako na použitém těsnění.

Skladba spoje

Přírubový spoj se skládá ze dvou přírub, šroubů, matic, podložek a těsnění. Těsnění se vkládá mezi příruby a smontováním spoje za pomoci šroubů je stlačeno. Provedení spoje trouby a tvarovky je totožné. Přírubový spoj dle ČSN EN 1092-2 pro PN 10 až PN 63 a dle ČSN EN 1092-1 pro PN 100. Všechny příruby dle těchto standardů, které mají rozměry spoje v souladu s DIN 2501-1, mohou být vzájemně spojeny. Příruby mohou být lité, šroubovací nebo přivařovací.

Rozměry

Přehled technických údajů k přírubovým troubám s integrální přírubou (typ 21):

Aplikace trubních systémů

Více než 70 let zkušeností s vývojem, výrobou a prodejem vysoce kvalitních systémů z tvárné litiny pro transport vody a stavbu hlubinných základů.